پارکینگ هوشمند

۱۸ خرداد پیوند کوتاه 7 دیدگاه

امروزه با افزایش جمعیت و تعداد خودروها در شهرهای بزرگ، یافتن مکان مناسب برای پارک خودروها به مشکلی فراگیر و بغرنج بدل شده و خودروها برای یافتن فضای پارک با یکدیگر یه رقابت می پردازند. از این رو مدیریت فضای پارکینگ و استفاده حداکثری و بهینه از فضای موجود پارکینگ ها اهمیت ویژه ای یافته و به یکی از مشکلات اساسی در سازمان ها، شرکت ها، مراکز تجاری، پارکینگ های عمومی و ساختمان های مسکونی بدل شده است. تعداد پارکینگ های عمومی معمولا” متناسب با تعداد درخواست ها برای استفاده از پارکینگ نیست.

چگونگی استفاده بهینه از منابع محدود به منظور پاسخگویی بهتر به درخواست استفاده از پارکینگ خودرو این روزها به مشکلی بزرگ تبدیل شده است.در جهت جمع آوری اطلاعات و بهینه سازی مدیریت پارکینگ و همچنین ارائه دسترسی سریع تر،راحت تر ،ایمن تر و اثر بخش تر و نیز جلوگیری از هدر رفتن انرژی و حفاظت از محیط زیست سیستم هوشمند پارکینگ با هدایت خودکار وسایل نقلیه به پارکینگ، با کاهش هزینه های مدیریت و حل مشکل پیدا کردن فضای خالی، شرایط استاندارد و مطلوب را به تصویر می کشد.

در حال حاظر محل پارک خودروها عموما” دارای مشکلات ذیل می باشد:

  • مدیران پارکینگ ها تعداد پارکینگ های خالی را نمی دانند و کنترل آنها صرفا با اتکا بر اطلاعات کارکنان پارکینگ بوده و یا پیدا کردن پارکینگ خالی را به مالک خودرو واگذار می کنند .
  • مالک خودرو نمی تواند بلافاصله پس از ورود به پارکینگ فضای خالی را پیدا کند. و معمولا پیداکردن آن با زحمت و جستجوی زیادصورت می گیرد که این جستجو باعث ترافیک داخلی می گرد .
  • تعداد زیادی از کارکنان پارکینگ تمام وقت می بایست در پارکینگ به هدایت خودروها به صورت دستی بپردازند که این امر علاوه بر بهینه نبودن سبب افزایش هزینه های مدیریت پارکینگ می گردد .
  • مدیریت پارکینگ حجم ترافیک هر قسمت از پارکینگ را در زمان های مختلف جهت مدیریت بهینه و اختصاص فضای بیشتر دقیقا نمی داند .

اساس کار سیستم هوشمند پارکینگ

اطلاعات به صورت آنی و لحظه ای از تمام فضاهای پارکینگ ها و از طریق آشکارسازهای اولتراسونیک نصب شده در بالای هر سلول پارکینگ جمع آوری می گردد. این اطلاعات از طریق کنترلرهای هر زون به پردازشگر اصلی اطلاعات ارسال می گردد. پردازشگر اصلی بعد از پردازش داده ها ،اطلاعات هر فضا را به نمایشگر مختص آن فضا ارسال می کند تا بدین وسیله هدایت خودرو ازطریق اطلاع از محل و تعداد فضای در دسترس صورت گیرد. همچنین این اطلاعات به رایانه اصلی انتقال می یابد و در حافظه سرور اصلی ذخیره می گردد. حسب نیاز مدیر پارکینگ اطلاعات آماری پارکینگ را بصورت لحظه ای،ماهانه و یا سالانه می تواند مشاهده و استفاده نماید.

دیدگاه ها

سینا هاشمی گفت:

سلام و درود بر شما. سوالی داشتم امیدوارم جواب بدید.آیا این نرم افزار عنوان شب ماندگاری رو داره ؟ منظور فهرست خودردهایی که شب در پارکینگ حضور داشته اند.؟ به این دلیل این سوال رو میپرسم چون هزینه شب با روز در برخی پارکینگ ها با هم فرق داره ؟

جواد میرمحمدی گفت:

سلام و خسته نباشین . این نرم افزار آیا تصویری هم از راننده و خودرو و پلاک خودرو ثبت میکنه ؟

darabian گفت:

سلام، در نسخه های استاندارد و پیشرفته امکان اتصال دوربین جهت عکس برداری از وجود دارد

منصور ملایی گفت:

میشه با این نرم افزار مجموعه مبالغی که هر کاربر از راننده ها اخذ می کند را تشخیص داد. با توجه به اینکه پارکینگها چندین کابر دارند ؟

ابراهیم ترکاشوند گفت:

سلام بر شما. ایا رزرو کردن مکان پارک خودرو بوسیله موبایل هم انجام میشود؟ ممنون

حسین رشیدی گفت:

دودد بر شما .سوالم اینه ، امکان تطبیق عکس هنگام ورود و خروج خودرو ار پارکینگ هست؟یعنی اپراتور میتونه با استفاده از این نرم افزار این مورد رو چک کنه ؟

اردلان بیگی گفت:

سلام میشه بگید سنسورهای التراساند و سنسورهای مگنتیک چه تفاوتی با هم دارند ؟

دیدگاه شما